Tipy od psychológa - Ako na hybridnú prácu?

Tipy od psychológa - Ako na hybridnú prácu?

Nachádzate svoju tvorivú energiu v tichu domova alebo v kancelárii v centre pracovného zhonu? Výskumník v oblasti psychológie Leif Denti poukazuje na dôležitosť rovnováhy: „Práca z domu až 2,5 dňa v týždni je ideálom. Kombinuje sústredenú prácu so spontánnou interakciou v kancelárii,“ hovorí.

Z rozsiahlej štúdie uverejnenej v časopise Nature v minulom roku vyplýva, že práca na diaľku znižuje našu inovačnú schopnosť. Priamym dôsledkom rozšírenej práce z domu je teda to, že pracovné miesta a podniky môžu stagnovať. Zároveň však mnohí ľudia oceňujú možnosť vykonávať svoju prácu z domu.

Aké je teda riešenie - mali by sa firmy snažiť nalákať zamestnancov späť do kancelárie tým, že zamestnajú "mood" manažéra, ktorý bude zásobovať chladničku energetickými nápojmi a organizovať kvízy a aktivity po práci? Alebo by mali prijať hybridný model, v ktorom by zamestnanci striedavo pracovali doma a v kancelárii, aby spojili to najlepšie z oboch svetov?

Vozík CHASE
255,- €
Leif Denti - výskumný pracovník v oblasti psychológie na Univerzite v Göteborgu, ktorý sa špecializuje na inovácie, dizajn kancelárií a prácu na diaľku - je presvedčený, že neexistuje univerzálne riešenie pre každého človeka alebo každú spoločnosť. Má však jedno pravidlo, ako uvažovať:

„Ak presne viete, čo potrebujete robiť, môžete pracovať z domu a z času na čas mať krátke online stretnutia. Domov je skvelý na úlohy, ktoré si vyžadujú, aby ste sa riadne sústredili bez vyrušovania. Ak však narazíte na problémy alebo potrebujete vymyslieť rôzne riešenia nejasných problémov, je lepšie prísť do kancelárie a stretnúť sa s kolegami osobne.“

Stretnutia, ktoré podnecujú kreativitu

„Keď nechodíme do práce, chýba nám to, čo sociológovia nazývajú 'tretie miesto' - miesto, kde sa ľudia stretávajú mimo domova (prvé miesto) a pracoviska (druhé miesto),“ vysvetľuje pán Denti.

„Hoci je jednoduchšie pracovať nerušene doma, má to aj svoju nevýhodu. Doma prichádzate o spontánne a neformálne rozhovory s kolegami, ktoré sa môžu odohrať pri kávovare alebo v jedálni. Tam môžete klásť "hlúpe otázky", na ktoré by ste mali poznať odpoveď, ale neodvážili ste sa ich položiť, keď ste boli na porade. Keď sa stretávame len digitálne v aplikáciách Teams alebo Zoom, tieto veci sa môžu ľahko vytratiť, a tieto typy stretnutí sú dôležité pre kreativitu aj pre to, aby ľudia mali radosť z práce,“ hovorí.

„Môžete sa pokúsiť vytvoriť "digitálnu kaviareň", ale vyžaduje si to od každého mimoriadne úsilie. Pokiaľ viem, nie je to veľmi bežné. Zdá sa, že väčšina ľudí má pocit, že by tento čas radšej venovala svojim pracovným úlohám.“

Aký je rozdiel medzi videohovorom a osobným stretnutím?

Je v tom veľký rozdiel. Čím viac sa vzďaľujeme od skutočného stretnutia, tým je komunikácia menej "bohatá". Pri hybridných stretnutiach je ťažké zachytiť reč tela a drobné signály, napríklad či niekto súhlasí alebo sa nudí. Ľudia sa viac uzatvárajú do seba a kladú menej otázok. To má negatívny vplyv na konverzáciu.

Keď môže naraz hovoriť len jedna osoba, obmedzuje to aj "šírku pásma rozhovoru", hovorí Leif Denti:

Po digitálnom stretnutí sa často jednoducho vypneme, na rozdiel od kancelárie, kde si po ňom môžeme dať kávu a pokračovať v diskusii. Práve v týchto chvíľach, ďaleko od formálneho stretnutia, sa môže objaviť mnoho dôležitých myšlienok a nápadov - vecí, ktoré počas samotného stretnutia nemuseli byť spomenuté alebo ktoré ste sa neodvážili predniesť.

Ďalším problémom práce na diaľku, ktorý sa často zdôrazňuje, je, že sa ťažko buduje silná firemná kultúra a zmysel pre komunitu.

– Ak sa nestretávate pravidelne, je ťažšie budovať pevné vzťahy s kolegami. Aj keď je možné budovať vzťahy online, často je to jednoduchšie a efektívnejšie tvárou v tvár.

Mladší zamestnanci chcú byť často v kancelárii viac ako starší. Je to pravdepodobne preto, že mladší potrebujú získať vedomosti od starších. To sa samozrejme môže líšiť v rôznych povolaniach.

Rovnováha 50-50

Hoci neexistuje žiadny pevne stanovený recept na to, ako čo najlepšie zvládnuť hybridnú prácu, štúdie ukazujú pozitívne účinky práce z domu až 2,5 dňa v týždni. Poskytuje nám to väčšiu kontrolu nad našimi životmi a pomáha pri rovnováhe medzi pracovným a súkromným životom.

„Ak však pracujete z domu častejšie, nevýhody sa môžu začať preklápať: je ťažšie sledovať, čo sa deje v práci a čo je práve teraz dôležité. Ak tento zmysel stratíte, vaša práca sa vám časom môže zdať menej prospešná a môžete sa cítiť izolovaní.“

Leif Denti to vidí tak, že pracovný život je v súčasnosti charakterizovaný hľadaním takých foriem práce, ktoré fungujú najlepšie.

Ako podľa vás bude vyzerať štýl práce v nasledujúcich rokoch?

„Za päť až desať rokov nájdeme rôzne formy práce, ktoré budú prispôsobené rôznym typom spoločností. Pre zamestnancov softvérovej spoločnosti by mohla byť práca z domu výhodnejšia, ako keď ste zamestnaní v spoločnosti poskytujúcej služby. Predovšetkým však budeme viac rozumieť tomu, ako práca na diaľku ovplyvňuje pracovný výkon a nás samých. A keď to budeme vedieť, bude samozrejme jednoduchšie vytvoriť plán.“

5 vecí, ktoré ste (možno) nevedeli o hybridnej práci

Chcete vedieť o našich akciách a novinách ako prvý?

Prihláste sa na odber nášho newslettra a získajte exkluzívny prístup k informáciám o našich akciách, novinkách a zaujímavých článkoch.
Počkajte prosím...
*Kliknutím na prihlásenie na odber potvrdzujem, že súhlasím so spracovaním osobných údajov (viď. Politika informovanosti dotknutej osoby).