Starostlivosť o zamestnancov - priorita pre úspešný výrobný priemysel
„Do polovice roka 2021 sme najprv dosiahli rekord 365 dní bez nehody a potom sme ho zvýšili na súčasný rekord. Mojím najväčším úspechom počas môjho pôsobenia v AJ bolo, že sme dosiahli 418 dní úplne bez úrazov“, hovorí.
Aký je teda recept na pracovisko, kde sú úrazy také zriedkavé? Wojciech je presvedčený, že premýšľať o bezpečnosti treba už od začiatku. Pred nástupom nového zamestnanca do výroby sa dodržiava podrobný protokol.
„Úvodné školenie nových zamestnancov sa okrem iného začína oboznámením s bezpečnými technikami zdvíhania. Zamestnanci sú školení o tom, ako správne zdvíhať a koľko môžu zdvihnúť v závislosti od toho, či ide o ženu alebo muža. Okrem toho sa dozvedia, čo znamená správna ergonomická pracovná poloha“, vysvetľuje Wojciech.
Starostlivé riadenie rizík a vývoj zabezpečenia pomocou BBS
Na riadenie rizík súvisiacich s prácou sa všetky potenciálne hrozby a riziká nehôd zaznamenávajú do bezpečnostného modelu a potom sa o nich diskutuje na týždenných stretnutiach s manažérmi závodu.
„Následne vyvíjame opatrenia, aby sme zabránili vzniku takýchto a podobných situácií,“ vysvetľuje Wojciech.
Poukazuje tiež na to, že bezpečnosť v závode sa výrazne zlepšila, odkedy v roku 2019 zaviedli systém BBS (behavior-based system), do ktorého sú okrem iného zapojení zamestnanci z výrobného oddelenia a administratívy, ktorí spolu so zamestnancami pracujúcimi vo výrobe diskutujú o opatreniach na zlepšenie.
Kombinácia ženského vedenia a metódy Kaizen
Wioleta Kowalik je riaditeľkou závodu AJFF a bezpečnosť a ergonómiu považuje za mimoriadne dôležitý dielik skladačky pri rozvoji závodu. Spolu s vedením neustále hľadá technické zmeny, ktoré môžu zefektívniť výrobu a zároveň minimalizovať riziko nehôd. V roku 2024 napríklad zvažujú investíciu do robota, ktorý by mohol eliminovať zdvíhanie väčšieho zmontovaného nábytku.
Veľký význam však môžu mať aj menšie zmeny. Práca v továrni znamená veľa státia, čo je pre telo náročné a môže spôsobiť úrazy z preťaženia. Preto sa plánuje pridať viac ergonomických pomôcok na rôzne miesta v továrni.
„Plánujeme vybaviť všetky pracoviská s väčším počtom statických úloh protiúnavovými rohožami a plošinami pre zamestnancov, ktorých stoly sa nedajú výškovo nastaviť, vďaka čomu sa budú môcť striedať na rovnakom pracovnom mieste viacerí ľudia s rôznou výškou,“ hovorí Wioleta.
Zdravé a bezpečné prostredie - od podlahy až po strop
Wojciech vysvetľuje, že v rámci internej bezpečnostnej politiky sa vedenie spoločnosti rozhodlo, že na zlepšovaní pracovných podmienok a nákupe kvalitných ochranných prostriedkov sa nesmie šetriť. Zamestnanci majú plný prístup ku všetkým potrebným osobným pomôckam, ktoré môžu potrebovať pri plnení svojich špecifických úloh. Ak zamestnanci potrebujú nové topánky s oceľovou špičkou, rukavice alebo ochranu sluchu, sú buď v kancelárii vedúceho výroby, alebo sa dajú objednať. Štuple do uší sú rozmiestnené po celej prevádzke pre prípad, že by boli rýchlo potrebné, a v oddeleniach, kde sú potrebné ochranné prilby, sú ľahko dostupné pri vstupe.
Lakovňa má v súčasnosti viac ako 2 000 dní bez úrazu. Keďže sa používajú len farby na báze vody, nevyžarujú v závode silný zápach a nie sú také nebezpečné pre zdravie a životné prostredie ako farby na báze oleja. Piliny a prach, ktoré prirodzene vznikajú pri práci s drevom, sú odsávané pomocou účinného ventilačného systému v strope, ktorý je prítomný vo všetkých častiach továrne.
Na podlahe vo výrobných halách vedú priamo cez veľké plochy jasné zelené linky. V kombinácii s dopravnými zrkadlami a zahradzovacími stĺpikmi a zábranami je jasné, kadiaľ majú zamestnanci chodiť, aby udržiavali bezpečnú vzdialenosť od pohybu vysokozdvižných vozíkov. Žlté čiary namiesto toho označujú, kde sa majú umiestňovať materiály, palety a tovar. Naopak, v prostredí, ktoré by sa mohlo ľahko stať neprehľadným a nebezpečným, je jasná rovnováha, kde má všetko a každý svoje miesto v priemyselnom mikrosvete.